8 محصول جدید بازار خودرو ایران در سال 1402

 

به‌طور قطع می‌توان گفت حداقل 8 خودروی جدید در سال جاری روانه بازار خواهد شد. چهار محصول از سایپا، دو محصول از ایران‌خودرو و دو محصول از بهمن موتور در آینده نزدیک در دسترس خریداران قرار می‌گیرند. اما جدیدترین خودروهای داخلی 1402 کدامند؟

 

محصولات سایپا

سایپا در سال جاری خودروهای اطلس، آریا، سهند و شاهین اتوماتیک را روانه بازار می‌کند. کراس‌اوور آریا براساس پلتفرم SP100 ساخته شده که همان پلتفرم به‌کاررفته برای تولید شاهین است. این ماشین از پیشرانه ME16 استفاده می‌کند و به گیربکس دستی و احتمالاً اتوماتیک مجهز خواهد بود. از طرف دیگر، اطلس به‌عنوان فیس لیفت جذاب‌تر کوییک با موتور M15 روانه بازار می‌شود. این موتور حدود 94 اسب‌بخار قدرت و 138 نیوتن‌متر گشتاور داشته و به گیربکس 5 سرعته دستی مجهز است. هنوز مشخص نیست آیا نسخه اتومات این ماشین در آینده در دسترس خریداران قرار می‌گیرد یا خیر.

 

سایپا اطلسسایپا اطلس

 

سهند سایپا نام یکی دیگر از جدیدترین خودروهای داخلی 1402 است، ولی درحقیقت فیس لیفت ساینا به شمار می‌آید. سهند جایگزین تیبا و ساینا بوده و از موتور M15 استفاده می‌کند. برخلاف اطلس، گفته می‌شود سایپا قصد دارد نسخه اتوماتیک CVT این ماشین را نیز به بازار عرضه کند. چهارمین محصول سایپا، نسخه اتوماتیک خودروی شاهین است که البته به امکانات بیشتری ازجمله سیستم کروز کنترل، سیستم کنترل پایداری، سیستم کنترل حرکت در سربالایی، آنتن بال کوسه‌ای و... مجهز خواهد بود.

 

محصولات ایران‌خودرو در 1402

کراس‌اوور ری‌را و هاچ‌بک TF21 نیز در لیست جدیدترین خودروهای داخلی 1402 قرار می‌گیرند که متعلق به شرکت ایران‌خودرو هستند. این دو ماشین به‌عنوان جایگزینی برای خودروهای پژو 2008 و پژو 206 روانه بازار می‌شوند. ری‌را در نسخه پایه به موتور TU5+ و در نسخه ممتاز به موتور EF7 مجهز بوده و از گیربکس 6 سرعته اتوماتیک استفاده می‌کند. هاچ‌بک TF21 نیز در زیر کاپوت خود از موتور TU5+ بهره می‌گیرد که می‌تواند 113 اسب‌بخار قدرت و 143 نیوتن‌متر گشتاور به‌وجود آورد.

 

TF21 ایران‌خودروTF21 ایران‌خودرو

 

محصولات بهمن موتور

بهمن موتور نیز در سال جدید دو مدل مونتاژی متفاوت از برند فیدلیتی را در دسترس خریداران قرار می‌دهد. فیس لیفت فیدلیتی پرایم با نام فیدلیتی پرستیژ به‌عنوان یکی از جدیدترین خودروهای بهمن موتور در سال 1402 روانه بازار می‌شود. موتور توربوشارژ مجهز به فناوری GDI با قدرت 197 اسب‌بخار و گشتاور 290 نیوتن‌متر، قوای محرک فیدلیتی پرستیژ را تأمین می‌کند. این موتور به گیربکس 7 سرعته دوکلاچه تر متصل است.

 

فیدلیتی XB1فیدلیتی XB1

 

دیگر محصول بهمن موتور به نام فیدلیتی XB1 از لحاظ پلتفرم متفاوت با مدل‌های قبلی است. این خودرو با نام اصلی جتور داشنگ روی پلتفرم کانلون سوار است که یکی از پلتفرم‌های جدید چری به‌حساب می‌آید. در بخش قوای فنی، XB1 همانند نسخه پرستیژ عمل می‌کند.  

در کنار این موارد، عرضه سری جدید خودروهای هیبریدی توسط مدیران خودرو در مدل‌های مختلف، نسخه اتوماتیک وانت جک‌تی 8 توسط کرمان موتور، دو مدل هیبریدی و فول آپشن لاماری توسط آرین پارس موتور و انبوهی از خودروهای وعده‌داده‌شده وارداتی نیز در سال 1402 برنامه‌ریزی شده است که امید می‌رود زمینه لازم را برای خاموش‌کردن آتش التهاب در بازار خودرو فراهم آورد.

 

منبع : دیجیاتو

 

مدیر ۱۴۰۲/۰۱/۲۲

عنوان جزئیات خبر

توسط ادمین تاریخ

Text

نظرات

چقدر خوب شد قالب جدید1 روز قبل
ها یره روزگار همینه یک روز مییی یه روز میای پاسخ
چقدر خوب شد قالب جدید1 روز قبل
ها یره روزگار همینه یک روز مییی یه روز

پیام خود را بگذارید