مدارک لازم برای تعویض پلاک در سال 1402

 

یکی از اصلی‌ترین مراحل انتقال سند مالکیت خودرو تعویض پلاک است. با استفاده از پلاک می‌توان از هویت، مشخصات و نشانی مالک خودرو مطلع شد. تعویض پلاک در مراکز خاصی انجام می‌شود و به یک سری مدارک احتیاج دارد. اما مدارک تعویض پلاک 1402 شامل چه مواردی می‌شود؟

برای مراجعه به مراکز تعویض پلاک باید به سیستم نوبت‌دهی اینترنتی رفته و جهت رزرو نوبت اقدام کنید. اما پیش از مراجعه به این مراکز بهتر است مدارک لازم را تهیه کرده تا تأخیری در این فرایند به وجود نیاید. مدارک تعویض پلاک 1402 همان مدارکی هستند که در سال‌های گذشته به آن‌ها احتیاج بود. مراحل تعویض پلاک نیز درست همانند سال گذشته طی می‌شوند. نکته مهم اینکه در هنگام مراجعه جهت تعویض پلاک حضور فیزیکی خریدار و فروشنده (یا نمایندگان قانونی آن‌ها) به‌همراه مدارک مربوطه ضرورت دارد.

فروشنده و خریدار در پروسه تعویض پلاک در سال جدید به مدارک متعددی احتیاج دارند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. به خاطر داشته باشید که علاوه بر حضور فیزیکی خریدار و فروشنده، به حضور فیزیکی خودرو نیز احتیاج است.

مدارک لازم برای فروشنده جهت تعویض پلاک 1402

در سال جدید، فروشنده در هنگام مراجعه به مراکز تعویض پلاک مستلزم ارائه مدارک زیر است:

  1. سند مالکیت خودرو، برگ سبز یا برگه شناسایی خودرو
  2. کارت خودرو
  3. اصل شناسنامه و کارت ملی
  4. بیمه‌نامه خودرو
  5. برگه تأییدیه معاینه فنی معتبر (برای خودروهایی که حداقل 4 سال از تولید آن‌ها گذشته باشد.)
  6. برگه عدم خلافی خودرو (فروشنده در همان مرکز تعویض پلاک نیز می‌تواند خلافی خودرو را تسویه کرده و برگه عدم خلافی را دریافت کند.)

 

مدارک تعویض پلاک

 

مدارک لازم برای خریدار جهت تعویض پلاک


مدارک لازم جهت تعویض پلاک در سال 1402 برای خریدار شامل موارد زیر می‌شود:

اصل شناسنامه و کارت ملی
سند احراز محل سکونت (سند خانه، اجاره‌نامه و...)
جدیدترین قبض آب، برق یا گاز متعلق به محل سکونت خریدار
درصورتی‌که محل سکونت به نام خریدار نباشد، به مدارک شناسایی فردی که محل سکونت به نام او است و همین‌طور مدارک تأیید‌کننده نسبت (همسر، والدین و...) احتیاج است.
پس از نوبت‌گیری اینترنتی، فروشنده و خریدار با در دست داشتن مدارک تعویض پلاک 1402 به‌همراه خودرو به مرکز تعویض پلاک مربوطه رفته و پس از تعیین باجه، مدارک لازم را تحویل می‌دهند. سپس فرم‌هایی را تکمیل می‌کنند و پس از پرداخت هزینه تعویض پلاک و هزینه پست سند و کارت خودرو توسط خریدار و همین‌طور تسویه خلافی‌های احتمالی توسط فروشنده، نوبت به تأیید اصالت ماشین می‌رسد.

کارشناسان و بازرسان فنی مشخصات مختلف خودرو ازجمله شماره شاسی، شماره موتور و... را با مشخصات قید‌شده در برگه سند و فرم‌هایی که پر شده است، مطابقت داده و اصالت ماشین را مورد‌تأیید قرار می‌دهند. پس از تأیید اصالت خودرو، مجوز فک پلاک قدیم و نصب پلاک جدید صادر می‌شود.

 

منبع : دیجیاتو

مدیر ۱۴۰۲/۰۱/۱۶

عنوان جزئیات خبر

توسط ادمین تاریخ

Text

نظرات

چقدر خوب شد قالب جدید1 روز قبل
ها یره روزگار همینه یک روز مییی یه روز میای پاسخ
چقدر خوب شد قالب جدید1 روز قبل
ها یره روزگار همینه یک روز مییی یه روز

پیام خود را بگذارید