6 دلیل خالی شدن باتری خودرو پیش از به پایان رسیدن عمر مفید

 

خالی‌شدن باتری خودرو یکی از رویدادهای نامطلوب در زندگی هر راننده‌ای است. باتری خودرو همانند بسیاری دیگر از بخش‌های اتومبیل، یک قطعه مصرفی محسوب می‌شود و پس از پایان دوره عمر بایستی نسبت به تعویض آن اقدام کرد. با این حال عمر باتری در تمامی شرایط یکسان نیست و نحوه استفاده شما مشخص می‌کند که چه زمانی پایان عمر باتری فرا خواهد رسید. اگر تمایل دارید تا عمر باتری اتومبیل خود را افزایش دهید و در هزینه‌های نگهداری از خودرو صرفه‌جویی کنید، در این مقاله با بررسی علت خالی‌شدن باتری خودرو همراه ما باشید.

 

دلیل اول، روشن ماندن چراغ‌ها

به‌نظر می‌رسد دلیل نخست خالی‌شدن باتری خودرو، عمده مشکل کاربران در تعامل با آن باشد. روشن‌ماندن چراغ‌های خودرو یک عمل سهوی است که بارها و بارها به خالی‌شدن باتری خودرو منجر می‌شود. لازم است تا پیش از ترک خودرو، چراغ‌های آن را چک کنید و از خاموش‌بودن تمامی آن‌ها اطمینان حاصل نمایید.

تنها روشن‌ماندن چراغ‌های خارجی باعث خالی‌شدن باتری خودرو نمی‌شود. بارها و بارها سرنشینان پس از ترک یک خودرو، درهای آن را به‌خوبی نبسته‌اند. در‌نتیجه در خودرو باز مانده است و چراغ روشنایی درون کابین نیز به همین دلیل روشن باقی مانده. اگر خودرو چند ساعت در همین وضعیت باقی بماند، باتری خودرو به‌طور کامل خالی خواهد شد.

روشن‌ماندن چراغ‌ها علاوه بر سهوی بودن، ممکن است بر اثر نقص فنی پیش آمده باشد. بنابر دلایلی ممکن است چراغ‌های خودرو در جلو یا عقب به‌صورت ممتد روشن باقی بمانند. در چنین مواقعی لازم است تا اتصال باتری خودرو را قطع کنید و در اولین فرصت از یک تعمیرکار خبره برای بررسی آن کمک بخواهید.

 

دلیل دوم، خرابی دینام خودرو

باتری تنها یکی از بخش‌های سیستم برق رسانی خودرو را تشکیل می‌دهد و بخش دیگر آن دینام خودرو است. دینام وظیفه دارد تا با فعالیت هنگام روشن‌بودن خودرو، باتری را شارژ کند. اگر به هر دلیل مشکلی برای دینام پیش آید، این قطعه قادر به شارژ‌کردن باتری خودرو نخواهد بود و در‌نتیجه ذخیره انرژی باتری پس از مدتی به‌طور کامل تمام می‌شود.

دینام خودرو به‌طور معمول عمر بالایی دارد و در صورتی که به‌خوبی از آن نگهداری شود، احتمال سوختن اندکی دارد. بیشترین میزان سوختن دینام بر اثر ریختن روانکارهایی همچون مایع خنک‌کننده رخ می‌دهد. اگر دینام به هر دلیل با مایعات در تماس باشد، احتمال سوختن آن به‌شدت افزایش می‌یابد.

 

 

دلیل سوم، برق دزدی

این ایراد در خودروهای قدیمی به‌وفور مشاهده می‌شود. برق دزدی کنایه از وجود اتصال فعال در خودرو است. هنگامی که خودرو خاموش است، بایستی اتصال تمامی قطعات قطع باشد. اگر یک یا چند قطعه در این بین همچنان برق دریافت کنند، اصطلاحاً برق دزدی در خودرو رخ داده است.

بیشترین میزان برق دزدی مربوط به چراغ‌های داخلی خودرو است. برای مثال ممکن است چراغ‌ صندوق عقب یا چراغ‌های داخل درها به سبب وجود اتصالی برقی، پس از خاموش‌شدن خودرو همچنان فعال باقی بمانند. برای چک‌کردن برق دزدی که یک مشکل جدی است، به کمک تعمیرکاران خبره نیاز دارید، چرا که تمامی قسمت‌های الکتریکی خودرو بایستی چک شوند.

دلیل چهارم، استفاده گسترده از قطعات اضافه

ظرفیت باتری هر خودرو مطابق با نیاز آن اتومبیل به‌صورت استاندارد در نظر گرفته شده است. برای مثال باتری در نظر گرفته شده برای سمند از نظر ولتاژ و شدت جریان، قوی‌تر و بزرگ‌تر از باتری در نظر گرفته شده برای پژو 206 است. هر باتری تا محدوده مشخصی توان پاسخگویی به نیازهای الکتریکی خودرو را دارد و پس از آن طی زمان کوتاه‌تری تخلیه می‌شود.

 

 

یکی از دلایل خالی‌شدن باتری خودرو، استفاده گسترده از لوازم جانبی در خودرو است. قطعاتی همانند سیستم پخش قوی‌تر، باندهای بزرگ‌تر و دزدگیرها ممکن است موجب خالی‌شدن باتری شوند. برای مثال دزدگیرهای خودرو حتی پس از خاموش‌شدن اتومبیل نیز فعال باقی می‌مانند. اگر این دزدگیرها برق بیش از حد مصرف کنند، باتری خودرو طی زمان کوتاهی تضعیف خواهد شد.

دلیل پنجم، مشکل در اتصالات

اتصالات سر باتری نقش مهمی در حفظ کیفیت و خدمت‌رسانی دائمی این وسیله ایفا می‌کنند. وجود هرگونه ایراد در این اتصالات اتلاف انرژی باتری را به‌همراه خواهد داشت؛ مسئله‌ای که می‌تواند موجب خالی‌شدن باتری خودرو شود.

بزرگ‌ترین مشکلات احتمالی اتصالات باتری، اکسیده‌شدن آن‌ها یا شل‌شدن پیچ‌های آن‌ها است. بهتر است تا هرچند وقت یک‌بار موتور خودرو را با اسپری‌های مخصوص شست‌و‌شو دهید و در صورتی که گرد سفید‌رنگ روی پایانه‌های باتری مشاهده کردید، پایه‌های آن را با استفاده از دستمال و مواد شوینده تمیز کنید. همچنین احتمال شل‌شدن پیچ‌های باتری وجود دارد که در این حالت بخشی از انرژی باتری در زمان فعالیت هدر خواهد رفت.

 

 

دلیل ششم، شرایط اقلیمی

در مناطقی که هوای بسیار سرد یا بسیار گرم دارند، عمر متوسط باتری‌ها در مقایسه با شرایط عادی کاهش می‌یابد. به همین منظور برخی تولیدکنندگان کاورهای مخصوص باتری را به بازار عرضه کرده‌اند که از باتری در مقابل سرما محافظت می‌کند. در صورتی که ساکن مناطق گرمسیری هستید، همواره سعی کنید تا خودرو را در سایه پارک کنید و همچنین سیستم خنک‌کننده را فعال نگه دارید تا پیشرانه و باتری خودرو در دمای مناسبی فعالیت کنند.

دلیل هفتم، تضعیف باتری

کارشناسان حوزه خودرو توصیه می‌کنند تا حداقل هر دو هفته یک‌بار، خودرو را روشن کنید و به آن اجازه دهید تا مدتی فعالیت کند. این کار باعث می‌شود تا دینام خودرو وارد مدار شود و باتری را شارژ کند. در صورتی که خودرو برای مدت طولانی بلا‌استفاده باقی بماند، باتری به‌شدت تضعیف می‌شود و برای پر‌شدن مجدد آن به نیروی بیشتری نیاز خواهد بود.

خالی‌شدن باتری خودرو به‌طور کامل و شارژ‌شدن دوباره آن، موجب تضعیف باتری از درون خواهد شد و به مرور صفحات آن را فرسوده خواهد کرد. در این شرایط عمر مفید باتری به‌شدت کاهش خواهد یافت و باتری در فاصله زمانی کوتاه‌تری خالی می‌شود. از این رو لازم است برای حفظ سلامت باتری همواره خودرو را فعال نگه دارید.

 

جمع‌بندی
باتری خودرو یکی از ارکان اساسی در هر اتومبیل است که فارغ از پیشرانه خودرو در آن قرار دارد. حتی خودروهای هیبریدی نیز باتری دارند که این مسئله نشان می‌دهد وظیفه باتری با وجود پیشرفت خودروها کماکان ثابت باقی مانده است. توصیه می‌شود هنگام خرید باتری، از باتری‌های خوب و باکیفیت استفاده کنید که دوام بیشتری دارند. این کار علاوه بر کاهش هزینه‌های شما در بلندمدت، ضامن حفظ سلامت سایر قطعات اتومبیل شما نیز خواهد بود.

مدیر ۱۴۰۲/۰۱/۱۶

عنوان جزئیات خبر

توسط ادمین تاریخ

Text

نظرات

چقدر خوب شد قالب جدید1 روز قبل
ها یره روزگار همینه یک روز مییی یه روز میای پاسخ
چقدر خوب شد قالب جدید1 روز قبل
ها یره روزگار همینه یک روز مییی یه روز

پیام خود را بگذارید