هیاهو برای هیچ؛ واردات خودرو اقتصادی در سال 1402 عملا شکست خورد!

افت قیمت خودرو در بازار همزمان با افزایش نرخ ارز، پدیده ای غریب در بازار خودرو کشورمان بود که قاعدتا نباید اتفاق می‌افتاد اما به لطف بمباران خبری مسئولان مربوطه و نمایندگان مجلس پیرامون آزاد شدن واردات خودرو نو و دست دوم این اتفاق طی ماه‌های اخیر در بازار خودرو رقم خورد و نتیجه آن حالا مشخص شده، قیمت‌های دو میلیاردی برای شماری از اقتصادی‌ترین خودروهای جهان!

اعلام قیمت 2.5 میلیاردی برای فیات 500 و قیمت 2 میلیاردی تویوتا کرولا با موتور 1.2 لیتری، مانند سطل آب یخی بر سرمنتظران ارزانی خودروهای وارداتی فرود آمد و احتمالا شوک این قیمت‌ها در هفته آینده بر روند بازار نیز تاثیر خواهد گذاشت. علاوه بر آن به نظر می رسد که تیراژ واردات خودرو نیز بسیار اندک باشد و همین تیراژ محدود نیز بعید است در بازه زمانی باقی مانده تا پایان سال 1402 به دست مصرف کننده نهایی برسد.

 

تیراژ اندک؛ پاشنه آشیل واردات خودروهای 2023

کارشناسان بازار خودروماه هاست که از قیمت بالای خودروهای وارداتی با توجه به تعرفه های بالای مصوب دولت صحبت می کنند، اما حتی این کارشناسان نیز تصور نمی‌کردند که قیمتی در حدود 2.5 میلیارد تومان برای فیات 500 اعلام شود. خودرویی که در زمره ارزان‌ترین خودروهای اقتصادی بازار اروپا قرار می‌گیرد و با تنها 69 اسب بخار قدرت و حجم موتور 1 لیتری، تنها قابلیت استفاده درون شهری دارد.

جالب‌تر آنکه نسخه 2015 فیات 500 با سنی در حدود 7 سال، حدود 1.5 میلیارد تومان قیمت دارد و حالا پرسش این است که عرضه مدل 2023 با قیمت 2.5 میلیاردی، چه تاثیری بر بازار مدل‌های قدیمی خواهد گذاشت؟ آنطور که از شواهد امر بر می‌آید بعید است که قیمت نسخه های قدیمی کمتر از ارقام فعلی شوند و حتی شاید، در بلند مدت شاهد افزایش قیمت خودروهای وارداتی قدیمی موجود در بازار نیز باشیم!

این شرایط وقتی رنگ و بوی جدی‌تری به خود می گیرد که بدانید فیات 500 در این زمینه تنها نیست و اتفاقا مورد مشابهی در خصوص تویوتا کرولا 2023 نیز وجود دارد که قرار است در محدوده قیمتی 2.3 الی 2.5 میلیارد تومان راهی بازار شود و نمونه‌های قدیمی تر مربوط با موتور قدرتمندتر این روزها در محدود 2 میلیارد تومان معامله می‌شوند و بعید است که قیمت نمونه‌های قدیمی با وجود نمونه جدیدتر و ضعیف‌تر 2023 دچار کاهش شود.

از سوی دیگر مدیران «نامی خودرو» به عنوان شرکتی که ادعای واردات 4 محصول نیسان را دارد، از تیراژ حدود 1500 دستگاهی برای عرضه این خودروها در سال 1402 خبر می‌دهند و این درحالیست که در حدود 30 هزار نفر متقضای خرید خودروهای وارداتی هم اکنون درصف انتظار حضور دارند.

 

 

عجیب آنکه حتی خودروهای چینی نیز نتوانستند سد قیمتی 1 میلیارد تومان را بشکنند و قریب به اتفاق قرار است در انواع وارداتی با قیمتی بیش از 1.4 میلیارد تومان به دست مشتری منتظر برسد و دور از انتظار نیست که همان خودروها نیز در بازار آزاد تا ارقامی در حدود 2 میلیارد تومان قیمت بخورند.

با این حساب باید گفت که از یک سو تعرفه بسیار سنگین وضع شده توسط دولتمردان و از سوی دیگر کمبود منابع ارزی و تیراژ اندک واردات، باعث خواهد شد که تا حداقل امسال، واردات انبوه و ارزان قیمت اتفاق نیافتد و این امر اساسا برخلاف تمامی وعده‌های مطرح شده توسط قانون‌گذاران و مدیران مربوطه در وزارت صمت تلقی می‌شود.

منبع : دیجیاتو

مدیر ۱۴۰۲/۰۸/۱۴

نظرات

چقدر خوب شد قالب جدید1 روز قبل
ها یره روزگار همینه یک روز مییی یه روز میای پاسخ
چقدر خوب شد قالب جدید1 روز قبل
ها یره روزگار همینه یک روز مییی یه روز

پیام خود را بگذارید