توقف تولید پژو پارس در سال 1402، سورن پلاس XU7P جایگزین آن خواهد شد

همان‌طور که انتظار داشتیم، ایران خودرو خروج پژو پارس از خط تولید را تایید کرد. براساس اظهارات رادمنش معاون تحقیقات ایران خودرو، توقف تولید پژو پارس را در پایان سال 1402 شاهد خواهیم بود. او این کار را مقارن با حذف پلتفرم پژو 405 عنوان کرد، اظهار نظری که چندان درست به نظر نمی‌رسد.

خودرویی که جایگزین پژو پارس می‌شود، سورن پلاس با موتور XU7P است. بنابراین نه پلتفرم پژو 405 و نه پیشرانه آن از خودروسازی ایران حذف نخواهند شد، بلکه در قالبی جدید به حیات خود ادامه خواهند داد. پلتفرم پژو 405 برای توسعه نسل‌های مختلف سمند از جمله سورن پلاس و خانواده دنا مورد استفاده قرار گرفته است. در حال حاضر وانت آریسان 2 نیز براساس پلتفرم و موتور پژو به تولید می‌رسد. تفاوت‌های سورن پلاس XU7P با پژو پارس XU7P نیز تنها در بخش ظاهر داخلی و خارجی خودرو هستند.

 

توقف تولید پژو پارس، تصمیم پر ریسک ایران خودرو

پژو پارس در طول دو دهه اخیر یکی از پرفروش‌ترین محصولات ایران خودرو بوده است. بنابراین جایگزینی آن با یک محصول دیگر تصمیم پر ریسکی برای مدیران این شرکت محسوب می‌شود. ایران خودرو در سال 1402 پژو 206 محبوب را به کلی از خط تولید خود کنار گذاشت و به جای آن تیپ‌های مختلف پژو 207 و رانا پلاس را جایگزین کرد. با این حال مشخص نیست که جایگزینی پژو پارس محبوب با سورن پلاس XU7P چه نتایجی خواهد داشت. تولید سورن پلاس XU7P به زودی در سایت‌های کرمانشاه، فارس و خزر ایران خودرو آغاز خواهد شد.

از ابتدای تولید پژو پارس در ایران خودرو تاکنون، تغییرات بسیاری روی این خودرو اعمال شده است. با این حال همچنان پارس ظاهری آشنا برای مشتریان ایرانی دارد و البته بسیار محبوب است. ایران خودرو مدتی پیش از نسخه فیس‌لیفت این خودرو موسوم به پژو پارس بهینه پرده برداشت. هنوز اخبار دقیقی در خصوص تولید این خودرو منتشر نشده است، با این حال پژو پارس بهینه به موتور TU5 پلاس مشترک با تارا مجهز خواهد بود.

منبع : دیجیاتو

مدیر ۱۴۰۲/۰۸/۲۷

نظرات

چقدر خوب شد قالب جدید1 روز قبل
ها یره روزگار همینه یک روز مییی یه روز میای پاسخ
چقدر خوب شد قالب جدید1 روز قبل
ها یره روزگار همینه یک روز مییی یه روز

پیام خود را بگذارید